Haber

FBI, 1983’te Kraliçe Elizabeth’e yönelik suikast planlarının belgelerini yayınladı.

Kraliçe’nin ABD gezisine ilişkin bilgilerin ve beklenen suikast planlarının detaylarının yer aldığı belgelerde, Kraliçe’nin İrlanda Cumhuriyet Ordusu’nu (IRA) bir tehdit olarak algıladığı ve federal ajanları olasılığa karşı uyardığı görülüyor. suikast.

Kraliçe Elizabeth ve eşi Prens Philip’in ziyaretten yaklaşık bir ay önce suikast konusunda uyarıldığının belirtildiği belgelerde, San Francisco’daki İrlanda barında bir adamın ‘öldürülenlerin intikamını’ almak istediğine dair istihbarat raporları yer aldı. kız çocuğu’.

https://twitter.com/guardiannews/status/1662029956258594816

Belgeler, şüphelinin Golden Gate Köprüsü’nü geçerken veya Yosemite Ulusal Parkı’nı ziyaret ederken Kraliçe’ye zarar vermeyi planladığını gösteriyor.

Tehditlerin ardından yetkililerin Golden Gate Köprüsü’nü yaya geçişine kapattığı kaydedilen belgelerde, Yosemite Ulusal Parkı’nda alınan tedbirlere ilişkin herhangi bir bilgi yer almıyor.

https://twitter.com/NBCNews/status/1661503638517194752

Belgelerde ayrıca Kraliçe’nin ABD ziyaretlerinin birçoğunun Kuzey İrlanda ile İngiltere arasındaki gerilimin yaşandığı döneme denk geldiği belirtilirken, üzerinden uçan protesto uçağında ‘İngiltere, İrlanda’dan defol’ yazan pankartın görüntülerine yer verildi. Battery Park, 1976’da New York’a yaptığı ziyaret sırasında.

Söz konusu 102 sayfalık belge, ABD Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası kapsamında medyanın talebi üzerine bu hafta FBI’ın internet sitesinde yayınlandı.

celtikajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu