Haber

Malezya Başbakanı Myanmar ile ikili görüşmeler için esneklik istedi

Malezya Başbakanı Enver İbrahim, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği’nin (ASEAN) askeri darbe sonrası siyasi kriz yaşayan Myanmar’la ikili görüşmeler yapabilmesi için üye ülkelere “esneklik ve serbest alan” tanınması gerektiğini söyledi.

Enver İbrahim, resmi ziyaret için Malezya’da bulunan Filipinler Devlet Başkanı Ferdinand Marcos Jr. ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Myanmar’daki darbe sonrası çıkan krizin çözümünde ASEAN’ın rolünün güçlendirilmesi konusunda anlaştıklarını belirten Enver İbrahim, Birliğe üye ülkelere komşu ülkeler arasındaki ikili görüşmeler için “esneklik ve serbest alan” tanınması gerektiğini vurguladı. ve Myanmar.

Enver İbrahim, bu özgürlüğün özellikle Rohingya mülteciler veya onların insan hakları için “feda” edilerek tanınmaması gerektiğine dikkat çekti.

Enver İbrahim’in sözlerine katıldığını belirten Marcos Jr., bu “özgürlüğün” üye devletleri ilgilendiren konular açısından önemine vurgu yaptı.

Başkan Marcos Jr Filipinli diasporası ile bir araya geldi

Bernama’nın haberine göre Marcos Jr, dün Malezya’da Filipinler diasporası ile bir araya geldiği toplantıda konuştu.

Marcos Jr, Malezya’da çalışan Filipinlilerin haklarının korunması ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi için çalışacaklarını belirtti.

Ülkesinin kalkınma planlarından bahseden Marcos Jr., yurt dışından yatırım yapılması, enflasyonun kontrol altına alınması ve tarımsal üretimin artırılması gerektiğini vurguladı.

Kuala Lumpur’daki Filipinler Büyükelçiliği’nden alınan verilere göre, Malezya’da çoğunluğu personel olan yaklaşık bir milyon Filipinli yaşıyor.

Dün Malezya’ya gelen Marcos’un ziyaretinin yarın sona ermesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu