Haber

Kırgızistan Dışişleri Bakanı Kulubayev, ABD’li mevkidaşı Blinken ile görüştü

Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ceenbek Kulubayev’in Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenen Orta Asya-ABD Dışişleri Bakanları Zirvesi kapsamında ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile bir araya geldiği bildirildi.

Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Kulubayev ve Blinken ile yapılan görüşmede gündem maddeleri, gelecek vaat eden işbirliği alanları ve 2023 yılı ortak işbirliği planları ele alındı.

Bakan Kulubayev, yeni teknolojilere ve modern üretime sahip Amerikan şirketlerini yeşil ekonomi, enerji, dijitalleşme ve diğer karşılıklı ilgi alanlarına yatırım yapmaya davet etti.

Kırgızistan vatandaşlarının Suriye’den ülkelerine dönüşlerinde sağlanan yardımlardan dolayı Amerikan tarafına şükranlarını sunan Kulubayev, bu sürecin bir an önce tamamlanması temennisinde bulundu.

Bakan Blinken ayrıca, Amerikan tarafının, Kırgızistan’ın eyaletler arası sınır sorunlarını çözme çabalarını bölgesel istikrar ve güvenliğin güçlendirilmesinde bir faktör olarak memnuniyetle karşıladığını ifade etti.

Taraflar, özellikle ticaret, ekonomi ve yatırım iş birliğini güçlendirme fırsatlarına dikkat çekerek, Orta Asya’da bölgesel istikrar ve güvenliğin sağlanması için birlikte çalışmaya devam etmeye kararlı olduklarını vurguladılar.

haberkartepe.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu