Haber

Ev fiyatlarında her krizi fırsata çevirenler yine iş başında! Deprem Korkan Villa Bakınca Fiyatlar Yükseliyor

Türkiye’de Kahramanmaraş merkezli 11 ilde görülen yıkım deprem gerçeğini bir kez daha hatırlattı. Uzmanların yıllardır dikkat çektiği İstanbul’da 1999’daki büyük travmanın ardından herkes evlerinin sağlam olup olmadığını öğrenmek için koşturdu. Bir de pandemide ağır bir trend olan müstakil hayata geçmeyi planlayan bir kesim var. Konut planlarında her zaman olduğu gibi, ev sahipleri ve emlakçılar daha çeviktir. Nasıl?

Her sarsıntıda gerçeklerin anıldığı Türkiye’de geçen hafta yaşanan büyük yıkım yüreklerimizi yaktı. Onbinlerce canımızı kaybettiğimiz depremin ardından kaygılar tetiklenince insanlar bilimsel tedbirlere göz atmaya başladı.

Özellikle Marmara depremi nedeniyle bölgedeki vatandaşlar konutlarının sağlamlığını ve inşaat kalitesini öğrenmek isterken, bilim insanlarının yıllardır dikkat çektiği bir iç göç başladı.

İktisatçı Prof. Dr. Şenol Babuşçu da İstanbul’da yaşayan bir kesimin aranmasına tepkisiz kalmadı.

Peki durum gerçekten böyle miydi? Pandemide popüler bir yaşam tarzı haline gelen müstakil evler, yaklaşık bir yıldır artan konut fiyatlarıyla bir adım geride kalırken, şokla yeniden öne çıkma fırsatı buldu.

Geçen ay ve bu ayın ortasındaki fiyat değişimlerine baktık.

Özellikle algısı güçlü yeni konutlarda konut fiyatları yükselirken,

Villa fiyatları da şubat ayı ortasında “neyse ki(!)” güncellenmeye başlandı.

Özellikle İstanbul’a yakın şehir dışı lokasyonlarda uzun süredir arsa fiyatlarında artış olduğu biliniyor.

Konut fiyatlarındaki artışın Türkiye fay haritasına göre dağılması beklenirken,

Kriz kelimesini Çince’den daha çok fırsata çevirdiğimiz bir gerçektir (Çince’de kriz kelimesinin eşanlamlı olarak “fırsat” anlamına gelmesi değil, burada şehir efsanesinden bahsedilmektedir).

haberserdivan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu