Teknoloji

Elon Musk, tweet’lerinin daha görünür olması için algoritmayı değiştirdi

Ünlü milyarder Elon Musk, geçtiğimiz aylarda sosyal medya devi Twitter’ı satın aldı ve yüzlerce çalışanını feda ederek yoğun bir çalışma temposuna girdi.

Twitter’ı satın alır almaz bazı değişikliklere giden Musk, yine çok konuşulacak bir haberle karşımıza çıktı.

Elon Musk algoritmayı değiştirdi

Elon Musk geçtiğimiz günlerde bir toplantı düzenledi ve kendi tweet’lerinin çok az etkileşim aldığından şikayet etti.

Twitter çalışanları, Musk’a olan ilginin Nisan 2022’den bu yana 10 kat azaldığını gösteren bir Google Trends grafiği gösterdi.

Elon Musk, Twitter algoritmasını kendi lehine değiştirdi. Böylece kullanıcılar artık Musk’ın paylaşımlarını daha fazla görmek zorunda kalacak.

Bildiğiniz üzere Twitter’da yapılan paylaşımlar “Sizin İçin” ve “Takip Edilenler” olmak üzere iki farklı bölümde gösteriliyor. “Size Özel” bölümüne girip sayfayı aşağı kaydırdığınızda Elon Musk’ın tweetlerinin ön plana çıktığını görebilirsiniz.

Edinilen bilgilere göre Musk, platform algoritmasının bu şekilde çalışması için talimat verdi.

Elon Musk, Twitter görüntülemeleri ve katılımındaki düşüşün Twitter algoritmasıyla bağlantılı olup olmadığını görmek için Twitter mühendislerinden oluşan bir ekip görevlendirdi.

100 milyondan fazla takipçisi olduğunu ve buna rağmen bazı paylaşımlarında sadece on binlerce kez görüntülendiğini belirten Musk, algoritmayı değiştirerek kendisini ön plana çıkardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu