Haber

Barselona’daki Picasso Müzesi, Sanatçıyı Ölümünün 50. Yıldönümünde Anıyor

ispanyaİspanya’nın Barselona kentindeki Picasso Müzesi, İspanyol sanatçı Pablo Picasso’nun ölümünün 50. yılı ve müzenin kuruluşunun 60. yılı münasebetiyle 2023 yılında çifte yıldönümü etkinlikleri düzenliyor.

SES 1 (İspanyolca): EMMANUEL GUIGON, Barselona’daki Picasso Müzesi Müdürü:

“Picasso Malaga, Endülüs’te büyüdü ve gençliğini Galiçya’daki A Coruna’da geçirdi. Ama asıl yaşadığı ve eğitim aldığı yer Barselona’ydı. Picasso’nun Barselona’ya karşı özel duyguları vardı. Bu, bağlılığının bir kanıtı.”

20. yüzyılın en büyük sanatçılarından biri olarak kabul edilen Picasso’nun çalışmaları, 80 yılda üretilmiş 50.000’den fazla resim, çizim, gravür, heykel ve seramikten oluşuyor.

SES 2 (İspanyolca): EMMANUEL GUIGON, Barselona’daki Picasso Müzesi Müdürü:

“Picasso, ölümüne kadar her adımda yaratmak, fotoğraflamak, yontmak ve oymak için yaşadı ve hayatı boyunca devrim niteliğinde eserler vererek kendini yeniledi ve 20. yüzyılın ve muhtemelen tarihin en tanınmış ressamı oldu, bu da onu yeni kılıyor. bugün bile.

Stantlar ve bağlantılar açısından, ama aynı zamanda uluslararası düzeyde Picasso hakkında söylenecek çok şey var ve bu yıl, sanatçının 20. yüzyıl için çok değerli olan çalışmalarına özel bir göz atabiliriz.”

Bu büyük sanatçıyı anmak için İspanyol ve Fransız hükümetleri, İspanya, Fransa ve ABD’de düzenlenecek yaklaşık 50 sergi ve etkinlikten oluşan 1973-2023 Picasso’yu Anma etkinliğini başlattı.

xinhua HaberlerAjans muhabirleri Barselona’dan bildiriyor.(XHTV)

Kaynak: Xinhua / Yeni

mustafakemalpasahaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu