Haber

Anayasa Mahkemesi sansür yasasının iptalini reddetti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ise bu çabaya dezenformasyonla karşı çıktı.

Anayasa Mahkemesi, CHP’yi dezenformasyon gerekçesiyle 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırdı. “Kamuoyunu yanıltıcı bilgilerin kamuoyuna yayılması”Suç maddesinin iptali talebi oy çokluğuyla reddedildi.

Ne oldu?

CHP, 7418 sayılı Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile Türk Ceza Kanunu’na (TCK) eklenen ve dezenformasyonla mücadele olarak bilinen maddenin iptali ve ertelenmesi talebiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

7418 sayılı Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 29’uncu maddesi ile Türk Ceza Kanunu’nun 217/A maddesi eklenerek, “Kamuoyunu yanıltıcı bilgilerin kamuoyuna yayılması”Suç yaratıldı ve bu suçu işleyenlerin 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması öngörülüyordu.

Türk Ceza Kanununa eklenen 217/A maddesi

Kamuyu yanıltıcı bilgileri alenen yaymak: (1) Ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu sistemi ve genel sağlığı hakkında gerçek olmayan bilgileri, yalnızca kamu huzurunu bozma niyetiyle kamuya açık bir şekilde yayan kişi. Halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak suçundan dolayı bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. bir yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır. (2) Failin, suçu gerçek kimliğini gizleyerek veya bir örgütün faaliyeti kapsamında işlemesi halinde, birinci fıkraya göre verilecek ceza yarı oranında artırılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu